Filippa K höst/vinter 2012
publicerad 31 januari 19:15

Filippa K visade sin damkollektion på Moderna, i en av museets korridorer där Carl Johan De Geers CJ:s Fotoautomat hänger på väggen, en serie svartvita porträtt tagna med en kamera uppsatt i en hemmasnickrad låda 1968. I fjol uppmanade museet allmänheten att göra samma sak, att föreviga sin vardag och skicka in sina bilder. Projektet kallades Alla är en fotograf. I ett YouTube-klipp manade Carl Johan De Geer: ”Ta bilder av vardagslivet, av er själva, era kompisar. De kommer att visas, de kommer att finnas kvar i framtiden. Det här är viktigt. Hur ska någon annan i framtiden veta hur man levde nu, hur man såg ut nu?”
Jag har det här i bakhuvudet när Filippa K:s höstkollektion vandrar förbi. Enligt den oerhört minimalistiska pressreleasen – ett korrespondenskort med några få meningar i pytteliten grad (inklusive namnet på personen vars sittplats kortet sitter på, ett dilemma för närsynt, salongsberusad press) – handlar det om att ”utforska det minimalistiska uttrycket i dess renaste form”. Resultatet är mestadels enfärgade, enkelt skurna klänningar, kjolar och kavajer, i vitt, svart, beige och en aning grönt och orange. Allt är helt rätt, modellerna skitsnygga (särskilt Dorothea Barth Jörgensen), men ändå är stämningen på Moderna tämligen avslagen. Och jag tror inte det har att göra med att modemaffian är trött efter en lång dag. Utan jag tänker på Carl Johan De Geer och det där om vikten att dokumentera sin samtid.
Om det är några som har förstått det så är det de som sitter här. Modejournalister lever i en verklighet där bilden är central. Men minimalism gör sig inte alltid bra på bild. Inte helt förvånande höjs flest mobilkameror när visningens få utstickande plagg, mönstrade eller glittrande, kommer ut.
Och efter modeveckans första dag är det uppenbart att det finns en tydlig diskrepans mellan vad som funkar i butik och vad pressen efterfrågar. (Särskilt de som inte har fått den skandinaviska minimalismen med bröstmjölken.) Ju fler internationella bloggare som bjuds in till modeveckan, ju snabbare modebilder sprids – desto mer populära blir plagg som syns, som sticker ut, som gör sig bra på bild. Och desto svårare får det enkla, avskalade att slå igenom.
Text Linda Leopold
Fotografi Kristian Löveborg
Se visningen här.
facebook
tweet
utskrift
email