Facebook Search
  • bon.se

Bon.se

  • KATEGORIER
    • Mode
    • Fråga Modedoktorn
    • Musik
    • Konst
    • Litteratur
    • Skönhet
    • Resor
    • Listor
    • Återblickar
    • Fest
    • Bortom det svenska modeundret
  • KRÖNIKOR
  • MODEVECKOR
    • Stockholm A/W 2019
    • Stockholm S/S 2019
    • Stockholm A/W 2018
    • Stockholm S/S 2018
    • Stockholm A/W 2017
    • Stockholm S/S 2017
    • Stockholm A/W 2016
    • Stockholm S/S 2016
    • Stockholm A/W 2015
    • Stockholm S/S 2015
    • Stockholm A/W 2014
    • Stockholm S/S 2014
    • Stockholm A/W 2013
    • Stockholm S/S 2013
    • Stockholm A/W 2012
    • Stockholm S/S 2012
    • Stockholm A/W 2011
    • Stockholm A/W 2011
    • Stockholm A/W 2010
    • Stockholm A/W 2009
    • Stockholm S/S 2009
    • Stockholm A/W 2008
    • Stockholm S/S 2008
  • MODEBILD
  • ABOUT
    • Contact
    • Studio Bon

Kim Kardashian gör comeback, i julkalendern

Patti Smith glömmer bort Bob Dylans låttext på Nobelmiddagen och har Mozart verkligen sålt fler skivor än Drake? Bon tycker till om veckan som gått.

Recension

Publicerat 13 december 2016

Fotografi Tumblr

Mozart har sålt fler skivor än Drake 2016, eller? 3/5
Internet rapporterar att Drakes Views, som hamnat på både iTunes och Spotifys lista över mest streamade och sålda album i år, har slagits av Wolfgang när det kommer till fysiska cd-skivor. Mozart 225 Box har sålts i fler enheter än Drizzys album, men det beror på att varje box innehåller en samling av Mozarts musik på cirka 200 skivor. Mycket smart marknadsföring Mozart. (Ps. Vi har hört att Forsman & Bodenfors anställer.)

Kim Kardashian Wests comeback, ish 4/5
Efter två månaders tystnad dök hon upp som lucka tolv i Love Magazines adventskalender och blev vår favorit utan att vi ens har sett de resterande tolv. KKW slingrar sig runt i underkläder och päls i spaceig sci-fi-miljö med norrsken och berg i bakgrunden, och det hela är alldeles, alldeles underbart. För att vara Love Magazines adventskalender.

 

Stella McCartney fashionfilm 3,5/5
Stella McCartney upp sin S/S 2017 i kortfilmen Uncanny Valley – en 1940-tals sci-fi-clownvärld i Nevada, producerad av surrealistiska konstnären Philippa Pris. Modellerna bär den nya säsongen, besöker clow-motell, kyrkogårdar och lyssnar på TV-sändningar om atombomber. Om det är så här våren kommer att se ut längtar vi mer än någonsin.

Patti Smith glömde texten till Bob Dylans låt 4/5
Efter många om och men dök inte Bob Dylan upp för att ta emot sitt pris på Nobelfesten, så de tog dit Patti Smith som skulle framföra A Hard Rain’s A-Gonna Fall som hyllning till Dylan. Det gick så där. Patti bröt ihop av nervositet och glömde bort texten. Äkta och gulligt eller PR-kupp? Vi satsar våra kulturcoins på det förstnämnda.

Jag, Daniel Blake 5/5
När vi såg den här filmen i Paris (den vann guldpalmen i Cannes i våras) kändes det som om hela publiken hamnat i ett katatoniskt tillstånd. Under sluttexterna satt hela salongen som förstummad, saktande samlande och torkande sina tårar. Det är en film som får en att skämmas för omänskliga byråkratiska system som behandlar utsatta människor med en ovärdighet som gör att man vill skrika ”Avgå alla!” om och om igen. Daniel Blake har haft en hjärtinfarkt och hans läkare säger att han inte får jobba. Men (precis som det skulle kunna hända i Sverige) säger datorn att han definitivt kan jobba och därför inte får sjukpenning. Daniel har aldrig använt en dator i hela sitt liv, men förväntas ändå överklaga på nätet. Han är snart fast i ett irrationellt byråkratihelvete och när någon personal visar medmänsklighet och försöker hjälpa honom finns där direkt en manager som ser till att ingen särbehandlas med värme och förståelse, för hur skulle det se ut? Daniel blir kompis med Katie, en ung tvåbarnsmor som tvingats flytta från London till Newcastle av socialen, och hon är fokus i en av filmens mest psykologiskt påfrestande scener på en ”food bank”. Se den, men kanske inte som lördagsunderhållning.

Taggar:

Bob Dylan, Drake, Kim Kardashian West, Love Magazine, Mozart, Nobelfest, Patti Smith, S/S 2017, Stella McCartney

Mer från Redaktionen

Bonbon, Mode

Cut the crap

Fotografi Rid Burman

Mode Mirey Enverova

Mode

Our Legacy Work Shop finns nu online

Bara för att det är Black Friday behöver inte allt handla om deals eller köpstopp.

Mode

Prada for Adidas: huggsexa garanterad

Dags att registrera sig då enbart 700 skor och väskor kommer finnas till försäljning.

Bonbon, Mode

Falling for you

Fotografi Cornelia Wahlberg

Mode Maria Barsoum

Mode

Acne Studios och Mulberry har en väska (eller två) ihop

Det oväntade samarbetet lanseras idag.

Bonbon, Mode

Rush Hour

Fotografi Ville Varumo

Mode Karin Smeds